Zabytki największego miasta Rumunii.

Położony w południowo-wschodniej części państwa Bukareszt jest stolicą jakich mało. Esencja usługowa jak i przemysłowa, o której pierwsze wzmianki historyczne przypisuje się już na rok 1459. Można tam znaleźć niesamowitą mieszankę kulturową, która zachwyci nie jednego turystę. Nowoczesna zabudowa przeplatana z nutką historii i socrealizmu zainteresuje z pewnością wielu odwiedzających.

Mały Paryż, bo tak Bukareszt był nazywany w okresie międzywojennym. Obecnie jest na etapie rozwoju zarówno gospodarczego, jak i ekonomicznego. Niezwykle urokliwie w tym mieście jest to, że zlokalizowane jest nieopodal rzeki Dymbowica, dzięki czemu zyskuje tym samym wiele atutów turystycznych. Dzięki zabytkom na tym obszarze jest co robić i poznawać w tej że okolicy.

Bukareszt zabytki:

Według powszechnie dostępnych statystyk można stwierdzić, że zdecydowana większość przyjezdnych turystów spoza granic Rumunii, czy zarówno jego mieszkańców za najchętniej wybierane rejony turystyczne wybiera obrzeża pasm górskich. Natomiast samo miasto Bukareszt jest miejscem, w którym to na przestrzeni upływu lat miały miejsca znaczne uszkodzenia zabytków. Mowa tutaj o zaistniałych trzęsieniach ziemi, za czasów II wojny światowej oraz za rządów Nicolae Ceausescu. Za jego władzy zarządzona została przebudowa Bukaresztu. Podczas wprowadzanych zmian zniszczonych zostało aż 22 cerkwie, co szacuje się na ogólne zmiany w skali 1/5 miasta, którego zabudowa została dosłownie zniszczona, m.in. jeden z największych klasztorów w Europie południowo-wschodniej – Monaster Vacaresti, czy też ucierpiały w związku z tym obiekty architektury świeckiej, tj. Szpital Brancoveanu, Instytut Minu Minovicia, czy też Centralne Muzeum Wojskowe. Zdarzały się także sytuacje, w których dosłownie przenoszono zabytki, na inną lokalizację, ale zachowując je w całości. Nie chcąc ich w danym miejscu, gdzie zaplanowana była już nowa zabudowa, do której przesuwany budynek nie pasowałby. Takie były skutki nowego zagospodarowywania przestrzeni, które chciano docelowo wykorzystać w inny sposób. Co w przyszłości okazywało się bardzo trafnym rozwiązaniem.
Bukareszt może się poszczycić kilkoma Muzeami, które cieszą się dużą popularnością, a są nimi:

  • Muzeum Wsi, który jednocześnie pełni funkcję największego i najstarszego skansenu w Rumunii,
  • Narodowe Muzeum Sztuki znajdujące się w dawnym Pałacu Królewskim,
  • Narodowe Muzeum Wojskowe,
  • Muzeum Literatury Rumuńskiej,
  • Muzeum Rumuńskiego Chłopa,
  • Muzeum Historii Naturalnej,
  • Muzeum Historii Rumunii,
  • Muzeum Historii Bukaresztu,
  • Muzeum Curtea Veche,

W Bukareszcie znajduje się także wiele obiektów sakralnych, które są warte zobaczenia i zapoznania się z ich historią. Cerkwie greckokatolickie i prawosławne, których jest zdecydowanie najwięcej na tym obszarze oraz kilka świątyń katolickich i synagog. Warte zobaczenia są także zachowane obiekty z XIX i XX w. tj. liczne Pałace, Ratusz, czy też pomnik wzorowany na sławnym Łuku Tryumfalnym z Paryża. Warto także zwiedzić Teatr Narodowy, jak i najstarszy w stolicy park Ogrody Cismigiu.