Zabytki największego miasta Rumunii.

Położony w południowo-wschodniej części państwa Bukareszt jest stolicą jakich mało. Esencja usługowa jak i przemysłowa, o której pierwsze wzmianki historyczne przypisuje się już na rok 1459. Można tam znaleźć niesamowitą mieszankę kulturową, która zachwyci nie jednego turystę. Nowoczesna zabudowa przeplatana z nutką historii i socrealizmu zainteresuje z pewnością wielu odwiedzających.

Mały Paryż, bo tak Bukareszt był nazywany w okresie międzywojennym. Obecnie jest na etapie rozwoju zarówno gospodarczego, jak i ekonomicznego. Niezwykle urokliwie w tym mieście jest to, że zlokalizowane jest nieopodal rzeki Dymbowica, dzięki czemu zyskuje tym samym wiele atutów turystycznych. Dzięki zabytkom na tym obszarze jest co robić i poznawać w tej że okolicy.

Bukareszt zabytki:

Według powszechnie dostępnych statystyk można stwierdzić, że zdecydowana większość przyjezdnych turystów spoza granic Rumunii, czy zarówno jego mieszkańców za najchętniej wybierane rejony turystyczne wybiera obrzeża pasm górskich. Natomiast samo miasto Bukareszt jest miejscem, w którym to na przestrzeni upływu lat miały miejsca znaczne uszkodzenia zabytków. Mowa tutaj o zaistniałych trzęsieniach ziemi, za czasów II wojny światowej oraz za rządów Nicolae Ceausescu. Za jego władzy zarządzona została przebudowa Bukaresztu. Podczas wprowadzanych zmian zniszczonych zostało aż 22 cerkwie, co szacuje się na ogólne zmiany w skali 1/5 miasta, którego zabudowa została dosłownie zniszczona, m.in. jeden z największych klasztorów w Europie południowo-wschodniej – Monaster Vacaresti, czy też ucierpiały w związku z tym obiekty architektury świeckiej, tj. Szpital Brancoveanu, Instytut Minu Minovicia, czy też Centralne Muzeum Wojskowe. Zdarzały się także sytuacje, w których dosłownie przenoszono zabytki, na inną lokalizację, ale zachowując je w całości. Nie chcąc ich w danym miejscu, gdzie zaplanowana była już nowa zabudowa, do której przesuwany budynek nie pasowałby. Takie były skutki nowego zagospodarowywania przestrzeni, które chciano docelowo wykorzystać w inny sposób. Co w przyszłości okazywało się bardzo trafnym rozwiązaniem.
Bukareszt może się poszczycić kilkoma Muzeami, które cieszą się dużą popularnością, a są nimi:

 • Muzeum Wsi, który jednocześnie pełni funkcję największego i najstarszego skansenu w Rumunii,
 • Narodowe Muzeum Sztuki znajdujące się w dawnym Pałacu Królewskim,
 • Narodowe Muzeum Wojskowe,
 • Muzeum Literatury Rumuńskiej,
 • Muzeum Rumuńskiego Chłopa,
 • Muzeum Historii Naturalnej,
 • Muzeum Historii Rumunii,
 • Muzeum Historii Bukaresztu,
 • Muzeum Curtea Veche,

W Bukareszcie znajduje się także wiele obiektów sakralnych, które są warte zobaczenia i zapoznania się z ich historią. Cerkwie greckokatolickie i prawosławne, których jest zdecydowanie najwięcej na tym obszarze oraz kilka świątyń katolickich i synagog. Warte zobaczenia są także zachowane obiekty z XIX i XX w. tj. liczne Pałace, Ratusz, czy też pomnik wzorowany na sławnym Łuku Tryumfalnym z Paryża. Warto także zwiedzić Teatr Narodowy, jak i najstarszy w stolicy park Ogrody Cismigiu.

Bukareszt – wycieczki po mieście:

Odkrywanie Bukaresztu to fascynująca przygoda, która oferuje wiele możliwości zwiedzania. Wycieczki po mieście pozwalają odkryć różnorodność jego zabytków, kultury i historii. Oto kilka miejsc, które warto uwzględnić podczas wycieczki po Bukareszcie:

 1. Stare Miasto (Centrul Vechi): To serce Bukaresztu, pełne urokliwych uliczek, barów, restauracji i kawiarni. Można tu spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać kolorowe budynki i poczuć atmosferę miasta. Wśród atrakcji Starego Miasta znajduje się także Piata Universitatii, Plac Unirii i słynny Palatul Parlamentului – największy budżet parlamentarny na świecie.
 2. Pałac Parlamentu: Ten imponujący budynek jest jednym z symboli Bukaresztu. Jest to drugi największy budynek administracyjny na świecie (po Pentagonie) i uważany za jeden z największych osiągnięć architektury socrealistycznej. Warto wziąć udział w wycieczce po wnętrzach pałacu, aby zobaczyć jego bogato zdobione sale i korytarze.
 3. Muzeum Wsi: To największy skansen w Rumunii, prezentujący tradycyjną rumuńską wioskę. Można tu zobaczyć oryginalne wiejskie chaty, cerkwie, wiatraki i wiele innych obiektów, które odtwarzają atmosferę życia wiejskiego w przeszłości. To doskonałe miejsce, aby poznać kulturę i tradycje rumuńskiego życia wiejskiego.
 4. Cerkiew Stavropoleos: Ta mała, ale piękna cerkiew z XVIII wieku jest jednym z najważniejszych zabytków religijnych w Bukareszcie. Jej wnętrze zdobią freski i ikony, a dziedziniec wokół cerkwi zapewnia spokojną przestrzeń do odpoczynku i kontemplacji.
 5. Park Herăstrău: Ten duży park miejski, położony nad jeziorem, oferuje wiele możliwości rekreacji i wypoczynku. Można tu spacerować po malowniczych alejkach, wypożyczyć rower wodny, a nawet skorzystać z atrakcji wodnych na jeziorze. W parku znajduje się również Muzeum Wsi Rumuńskiej i wiele restauracji i kawiarni.