Wszystko o Parku Narodowym Serengeti

Na świecie istnieje ogromna liczba różnych Parków Narodowych. Występują one w sumie na każdym kontynencie, również w Afryce. Parki to piękne zjawiska, które charakteryzują się przepięknymi krajobrazami, ciekawą roślinnością i zwierzętami, a nawet i pomnikami czy skałami. To zależy już od Parku.
Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jeden z Parków występujących w Tanzanii. Mianowicie chodzi o Park Narodowy Serengeti. Zostanie umówione wszystko co tylko o nim wiadomo.

Wszystko o Park Narodowy Serengeti

Przede wszystkim należało by wspomnieć, iż jest to Park, który znajduje się w północno-zachodniej Tanzanii. Dokładniej to leży w centralnej części równiny Serengeti, na wschód od Jeziora Wiktorii. Nie każdy wie, gdyż nie jest to znajoma nazwa, ale Park ten uważany jest za największy, a przede wszystkim najbardziej znany obszar, który jest chroniony na całym świecie. Jest ogromnych rozmiarów. Jego powierzchnia wynosi około 14 763 km². Do obszaru Parku można zaliczyć nie tylko sawanny, ale także łąki, lasy i łęgi. Czyli jak widać, jest to bardzo potężny obszar. Jeśli chodzi o ochronę rezerwatową, to został nią objęty w roku 1929. Tylko pytanie, kiedy ten obszar stał się Parkiem? Otóż już w roku 1951 powierzchnia ta uzyskała status parku narodowego. Dzięki komu udało się założyć ten park? Oczywiście Inicjatorem tego pomysłu by, nie kto inny jak światowej sławy niemiecki zoolog Bernhard Grzimek. Ponadto warto dodać, iż był on także propagatorem idei, która miała na celu ochronę przyrody. Nie każdy również zdaje sobie sprawy ile zabytków, terenów jest wpisanych na listy UNESCO. Otóż Park Narodowy Serengeti został wpisany właśnie na taką listę.

Co obejmuje ten obszar?

Otóż, ważne jest to, iż obejmuje płaską równinę, która porośnięta jest sawanną trawiastą, z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych, które tam występują. Park słynie także z tego, iż można spotkać tam migrujące zwierzęta. Migrują oczywiście sezonowo. Głównie w sezonie od października do maja. Jakie zwierzęta migrują w wielomilionowych stadach? Głównie są to oczywiście antylopy, zebry, gazele czy nawet bawoły. Warto dodać, iż to nie jedyne zwierzęta, które można tam spotkać. Zamieszkują tam także: żyrafy, słonie, nosorożce, krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, szakale oraz węże typu pytony skalne. Na terenie Parku Narodowego leżą liczne safari.
Miejsce to jest bardzo chętnie i dość często odwiedzane przez masę turystów. Ludzie decydują się na tego typu wycieczki, dlatego że bardzo chcą poznać świat dzikich zwierząt oraz po prostu chcą obcować z przyrodą. Dzięki takim wyprawom, jesteśmy w stanie obserwować reakcje i zachowania tych dzikich ssaków. Niestety nadal istnieje problem z kłusownictwem pomimo, iż został wprowadzony zakaz polowania na zwierzęta w Afryce. Według niektórych źródeł, pierwszym europejskim odkrywcą tych terenów był Oskar Baumann.

Należy dodać, iż obszar Serengeti można podzielić na trzy regiony:

  • północne Serengeti,
  • zachodnie Serengeti,
  • południowe Serengeti.

Park Narodowy na tym terenie jest prawdopodobnie najstarszy na Tanzanii i jednym z największych w całej Afryce. Ponadto ciekawostką jest pochodzenie nazwy Serengeti. Otóż pochodzi z języka Masajów i oznacza : miejsce, gdzie ziemia ciągnie się w nieskończoność. Jedną z głównych atrakcji w tym miejscu są coroczne migracje zwierząt.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż Parki są bardzo ciekawymi miejscami do zwiedzania. Szczególnie przez bogate krajobrazy oraz dziką faunę i florę. Jeśli ktoś zastanawia się czy warto odwiedzić Park Narodowy Serengeti to oczywiście, że warto. Oczywiście pod warunkiem, iż ktoś wie na co się pisze. W tych miejscach jest gorąco, więc trzeba się dobrze do wyprawy przygotować. Warto przed wyjazdem przeczytać informacje na jego temat, aby nie być potem zaskoczonym.