Śniardwy. Co kryje największe jezioro w Polsce?

W Polsce istnieje wiele pięknych rejonów, które są warte odwiedzenia. Jedni wolą morze, inni góry. Jednak warte uwagi są także polskie Mazury. Nie bez powodu mówi się w Polsce, że Mazury to cud natury. Znajdują się tam przepiękne krajobrazy, których nie ma nigdzie indziej w Naszym kraju. Również jeziora są warte uwagi w tym miejscu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z jezior, które występuje na Mazurach. Chodzi oczywiście o jezioro Śniardwy. Czym jest i co ono kryje? Tego będziemy mogli się dowiedzieć z treści tego artykułu.

Największe jezioro w Polsce – informacje

Na początku warto dodać, iż jezioro Śniardwy nazywane jest przez sporą liczbę ludzi mazurskim morzem. Leży ono w województwie warmińsko- mazurskim. Ponadto Śniardwy jeżą w dwóch powiatach: mrągowskim i piskim. Natomiast obszar ten należy głównie do gminy Mikołajki i gminy Pisz. Warto dodać, iż jest to jezioro polodowcowe. Wszystko dlatego, że jest ogromnych rozmiarów jak na coś mniejszego od morza. Śniardwy zachwycają tym, iż jego ciągnącą przez długi obszar tafla wody przyciąga sporą liczbę miłośników wodnych sportów. Jednak jezioro Śniardwy słynie z tego, że jest dość nieprzewidywalne. Dlatego też dużo ludzi czuje obawy w stosunku do niego. Szczególnie osobami, które czują respekt są między innymi żeglarze. Jest największym jeziorem występującym na terenie Polski. Jest położone w tak zwanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego powierzchnia wynosi około 114 km kw, czyli bardzo dużo. Jednak mimo, że jest długie, nie oznacza, że jest głębokie. Wręcz przeciwnie, jest dość płytkie.

Największą głębokością jest 23,4 metra. Na dnie tego jeziora można znaleźć liczne głazy. Stanowią one niestety dość spore zagrożenie dla pływających tam jachtów i statków. Ciekawostką może być to, iż tylko by bezchmurnej, pięknej pogodzie jesteśmy w stanie i to z ledwością zobaczyć z jednego brzegu, drugi. Jest ono największą atrakcją żeglarską.
Warto wspomnieć, iż na tym jeziorze występuje aż 8 wysp. Najciekawszą historię oczywiście skrywa w sobie Czarci Ostrów. Jednak popularnymi wyspami są także Szeroki Ostrów oraz Wyspa Pajęcza. Śniardwy łączą się z innymi jeziorami, typu: Łuknajno, Roś, Tuchlin, Mikołajskim, Tyrkło i Białoławki. To właśnie z nimi tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie. Ponadto jezioro słynie ze swojej kapryśności, szczególnie przez to, iż występuje na nim sporo mielizn. Pogoda w tym rejonie jest bardzo zmienna. Często wieje wiatr i mogą przez to zrywać się bardzo duże fale. Miejscowościami jakie położone są nad jeziorem są między innymi: Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Łuknajno, Okartowo, Popielno, Nowe Guty, Zdęgowo. Nie każdy na pewno wie, ale jezioro Śniardwy znajduje się w całości w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Jakie zwierzęta można spotkać na terenie Parku? Otóż są to przede wszystkim: jelenie, sarny, dziki, zające, wiewiórki, lisy, kuny, tchórze, łasice, jeże, wydra, borsuk itp. a jakie ptaki przylatują w te tereny? Są to: orlik, bielik, puchacz, żuraw czy nawet bociany. Czyli dzieci miały by co oglądać. Jednak nie tylko fauna jest warta uwagi. Również i flora w tych miejscach jest przepiękna. Można spotkać tam takie rośliny: rosiczka, goździk, miecznik, orlik, lilia, mech wodny czy też krasnorost, itp.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż chociaż raz w życiu warto przepłynąć jezioro Śniardwy. Będzie to niezapomniane przeżycie zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Szczególnie jeśli ktoś uwielbia pływać statkiem. W miejscowościach, które leżą nad jeziorem można odpocząć, zjeść coś ciepłego, zwłaszcza regionalnego. Podczas posiłku możemy cały czas podziwiać piękne widoki, jakie tylko oferuje nam Jezioro Śniardwy. To jest także dobre miejsce dla osób, które uwielbiają łowić ryby. Tylko oczywiście muszą te osoby wiedzieć, gdzie to robić najlepiej.