Palma de Mallorca

Palma de Mallorca to największe miasto na całych Balearach i jednocześnie stolica Majorki. Można śmiało powiedzieć, że to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na całym świecie. Turyści z różnych stron świata przybywają do tej pięknej i malowniczej stolicy, by odpocząć i jednocześnie przeżyć wakacje swoich marzeń. Nic w tym dziwnego. To miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Dodać do tego wystarczy rajskie scenerie, krystaliczną wodę i wspaniałą plażę, by stwierdzić, że to prawdziwy raj na ziemi.

Co warto wiedzieć?

Wybierając się na zagraniczne wakacje warto z nieco większym wyprzedzeniem poznać dane miejsce w teorii, poznać jego tradycje i najzwyczajniej w świecie przeprowadzić rekonesans na odległość, by nie dać się zaskoczyć w trakcie urlopowania. Palma de Mallorca to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Trzeba sobie wobec tego zdawać sprawę z tego, że ceny mogą być zaporowe. Nic powinno nas to jednak zrażać. W każdym miejscu na świecie znajdziemy miejsca, w których po prostu będzie można kupić taniej. Będąc w stolicy Majorki bardzo często będziemy napotykać na swojej drodze sklepy SPAR. Trzeba jednak mieć świadomość, że te sklepy nie należą do najtańszych. Wręcz przeciwnie. Jeżeli zakładamy wypad budżetowy, to powinniśmy skupić się na sklepach Lidl czy Mercadona. To sieciówki, w których znajdziemy niejednokrotnie te same produkty za znacznie niższą cenę. Palacze powinni również pilnować, aby każdy niedopałek lądował w koszu. Służby w stolicy, jak i na całej wyspie bardzo dbają o czystość ulic. Chwila nieuwagi i przede wszystkim brak szacunku dla miejsca, w którym się znajdujemy może nas sporo kosztować. Policjanci nie przyjmą żadnego usprawiedliwienia dla takiego zachowania.

Gdzie warto się udać w pierwszej kolejności?

Miłośnicy tego niezwykłego miasta uważają, że wystarczy wyjść na długi spacer, by poczuć klimat tego miejsca i docenić jego atmosferę. Faktem jest, że Palma to miasto pełne klimatycznych wąskich uliczek, ciekawych zakamarków i miejsc, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Warto zatem zdecydować się na spacer bez mapy czy konkretnego planu zwiedzania. Niemniej, istnieje również kilka punktów, które po prostu trzeba odhaczyć, będąc w tym mieście. Jednym z nich zdecydowanie jest wspaniała katedra La Seu . To z całą pewnością największy architektoniczny majstersztyk na całej wyspie. Budowla robi niesamowite wrażenie. Została zbudowana w gotycko-renesansowym stylu na polecenie Jakuba I, króla Aragonii. Jego decyzja dotycząca powstania jednej z piękniejszych budowli w okolicy została podyktowana zdarzeniem na morzu, które doprowadziło króla do modlitw i zwracanie się o litość do Matki Boskiej. Potężny sztorm niemal nie pokrzyżował planów królowi, który właśnie był w drodze na wyspę. Kiedy udało mu się bezpiecznie dotrzeć do wybrzeża, wówczas obiecał, że to właśnie na tej ziemi powstanie najpiękniejsza katedra. Trzeba przyznać, że dołożył wszelkich starań, by tak właśnie się stało.

Spacer do rezydencji królewskiej rodziny

Z całą pewnością warto również udać się na zwiedzanie wspaniałego pałacu Almudaina. Uważa się, że to jedno z najważniejszych miejsc w całym mieście. To właśnie tutaj przebywa hiszpańska rodzina królewska w okresie letnich wakacji. Choć budowla powstała jeszcze za panowania muzułmańskich władców, to dzisiaj jest jedną z najbardziej reprezentatywnych na całej wyspie. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim odrestaurowane komnaty i piękne sale, które dają wyobrażenie o tym, jakie warunki panują w królewskich kręgach. Pałac można zwiedzać przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków. Miejsce zapiera dech w piersiach i zdecydowanie warto wydać kilka euro, by móc przejść się pięknymi korytarzami i poczuć niezwykły powiew historii tego miejsca.