Na szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Przebiega przez tereny dwóch województw – śląskiego oraz małopolskiego, licząc sobie niespełna 170 kilometrów. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od warowni i zamków budowanych niegdyś na skałach, które sięgały nawet do trzydziestu metrów wysokości. Orły swoje gniazda również konstruują na wysokości, by zabezpieczyć potomstwo przed ewentualnym atakiem i niebezpieczeństwem. Jak powstawał szlak i dlaczego jest uznawany za jeden z piękniejszych w całym kraju?

Wytyczanie nowego szlaku

Szlak Orlich Gniazd funkcjonuje pod tą nazwą od niespełna stu lat. Propozycja, aby atrakcyjne pod względem turystycznym rejony przeciąć szlakiem umożliwiającym podziwianie okolic padła z ust wybitnego geografa Stanisława Leszczyckiego. Leszczycki zaproponował wprowadzenie takich zmian na łamach magazynu “Ziemia”, co w pewnym sensie zostało podchwycone i zaakceptowane. Proces jednak rozpoczął się tak naprawdę dopiero w latach trzydziestych, kiedy to postanowiono wytyczyć czerwony szlak rozpoczynający i kończący się w Krakowie. Jego trasa przebiegała przez Garb Tenczyński oraz Płaskowyż Ojcowski. W kolejnych dekadach składano kolejne propozycje dotyczące modyfikacji szlaku i jego wytyczania, które finalnie zakończyły się szlakiem Orlich Gniazd. Głównym pragnieniem kolejnych pomysłodawców było utworzenie szlaku, który faktycznie będzie przebiegał przez najważniejsze punkty tego regionu Polski. Trzeba przyznać, że ostatecznie cały projekt zakończył się niemałym sukcesem.

Co zobaczymy na Szlaku Orlich Gniazd?

Szlag Orlich Gniazd jest w pewnym sensie łącznikiem pomiędzy Częstochową i Krakowem. Został wytyczony w taki sposób, aby turyści mogli podziwiać najwspanialsze miejsca. I trzeba przyznać, że atrakcji nie brakuje! Zamek w Korzkwi znajduje się na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego historia sięga XIV wieku. Wówczas teren został zakupiony przez Jana z Surokomli, który właśnie na wzniesieniu postanowił wybudować wieżę. W kolejnych latach wieża przechodziła z rąk do rąk, przechodząc modyfikacje i ostatecznie stać się ruiną. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych została zakupiona przez architekta, który postanowił podarować jej drugie życie. Prace renowacyjne wciąż trwają. Ruiny zamków to niemal stały punkt programu na szlaku Orlich Gniazd. Spotkamy ich na trasie całe mnóstwo i trzeba powiedzieć, że robią wrażenie. W Ojcowie będziemy mogli podziwiać wspaniałe ruiny zamku, który powstał na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Jego historia sięga wobec tego XIV wieku. To wspaniałe świadectwo ówczesnej architektury, która powstawała w tym regionie Polski. Zbudowany w systemie Orlich Gniazd, a zatem na wzniesieniu, jest dobrym przykładem tego zamku zbudowanego na skale. Kolejnym przykładem są niestety niezbyt dobrze zachowane pozostałości zamku w Mirowie. On również został zbudowany w tym systemie. Był zamkiem obronnym, a jego powierzchnia wynosiła przeszło 270 metrów kwadratowych. Na trasie Orlich Gniazd znajduje się kilkanaście ruin godnych zobaczenia. Dla amatorów historii będą nie lada gratką.

Nie tylko zamkami człowiek żyje!

Byłoby wielką niesprawiedliwością mówić o szlaku Orlich Gniazd tylko w kontekście zamków. Trasa obejmuje znacznie więcej atrakcji. Warto wspomnieć o Ojcowskim Parku Narodowym i jego atrakcjach, które każdego roku przyciągają całe rzesze turystów z różnych stron Polski i nie tylko. To właśnie na terenie parku znajduje się słynna Brama Krakowska, czyli jedna z najsłynniejszych formacji skalnych w całej Polsce i ulubione miejsce ślubnych fotografów. To również w Ojcowie znajduje się słynna kaplica na wodzie. Powstała na wodzie na początku XX wieku, bo zgodnie z carskim zakazem na ziemi ojcowskiej nie można było budować obiektów sakralnych.