Jakie zabytki warto obejrzeć w Lizbonie?

Lizbona to stolica Portugalii i jest jedną z najmniejszych stolic w Europie. Lizbona posiada urok typowy dla małych miasteczek, chociaż jest rozległa. Dzięki temu nawet dłuższy pobyt w tym mieście nie grozi nudą. Warto pamiętać, że jest to jedno z miast, które położone jest na siedmiu wzgórzach. Sprawia to, że w mieście znajduje się  wiele punktów widokowych.

Jakie zabytki w Lizbonie uznawane są za najważniejsze?

Lizbona zabytki oferuje liczne, jednak popularność niektórych z nich przebija pozostałe. Będąc w Lizbonie nie można ominąć zwiedzania takich zabytków jak:

 • Zamek św. Jerzego, który znajduje się w najstarszej części miasta Alfamie i został wybudowany przez Maurów w XII wieku;
 • zespół klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem(wybudowany w stylu menuelińskim, w latach w latach 1501-1551);
 • wieża Torre de Belem, która powstała w 1520 roku. Ma 35 metrów wysokości i była symbolem potęgi morskiej Portugalii w tamtych czasach oraz symboliczną bramą do Lizbony;
 • pomnik Wielkich Odkrywców(w tym Vasco da Gamy, Henryka Żeglarza czy Ferdynanda Magellana);
 • pałac Ajuda, który został wybudowany w stylu neoklasycystycznym i przez pewien czas pełnił funkcję stałej rezydencji królewskiej;
 • Muzeum Narodowe Azulejo, który ukazuje jak wykorzystywano tradycyjne, ceramiczne kafelki azulejo przy zdobieniu zabytkowych wnętrz;
 • Klasztor Karmelitów w Lizbonie, który jest właściwie ruinami w historycznym centrum Lizbony;
 • Se de Lisboa, czyli najstarszy kościół w Lizbonie, który został wybudowany w stylu romańskim w 1150 roku, ale przez lata budowla została wyposażona w elementy innych stylów jak np. gotyk czy barok;
 • Kościół Sao Roque, który jest uważany za najpiękniejszy sakralny budynek w Lizbonie. Posiada 8 kaplic oraz pięknie zdobiony ołtarz;
 • Cmentarz Prazers, czyli największy cmentarz w stolicy;
 • Portugalski Panteon Narodowy, który znajduje się w kościele Santa Engracia;
 • Plac Handlowy (Praça do Comércio), obok którego znajduje się rzeka Tag, deptak Rua Augusta oraz Łuk Triumfalny.

Mnogość zabytków w Lizbonie wynika z faktu, że jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Jednak należy wziąć pod uwagę, że spora część pradawnej zabudowy uległa zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1755 roku. Położenie Lizbony sprawia, że turyści mogą obserwować piękną mieszankę kultury europejskiej i arabskiej. W Lizbonie można zatracić się w labiryncie brukowanych uliczek czy w lokalach, gdzie grana jest na żywo muzyka fado. W dzielnicy Alfama można podziwiać architekturę oraz domy, które pokryte są płytkami azulejos.

Lizbona – wycieczki po mieście:

Zwiedzanie Lizbony to niezapomniana przygoda, która pozwala odkryć bogactwo kultury, historii i architektury tego miasta. Wycieczki po Lizbonie oferują niezliczone atrakcje i miejsca wartych odwiedzenia. Oto kilka sugestii, które warto uwzględnić podczas wycieczki po stolicy Portugalii:

 1. Alfama: Ta malownicza dzielnica to serce historycznego centrum Lizbony. Spacerując jej wąskimi uliczkami, można poczuć atmosferę tradycyjnej portugalskiej kultury. Alfama jest znana z pięknych domów pokrytych azulejos, tradycyjnych portugalskich płytek ceramicznych, oraz z zamku św. Jerzego, który oferuje spektakularne widoki na miasto.
 2. Dzielnica Belem: To jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Lizbonie. Znajduje się tam zespół klasztoru Hieronimitów, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można również odwiedzić wieżę Torre de Belem, która stanowiła kiedyś obronny punkt na brzegu rzeki Tagus.
 3. Plac Handlowy (Praça do Comércio): Ten imponujący plac, znanym również jako Plac Terreiro do Paço, jest jednym z największych placów w Europie. Znajduje się on przy brzegu rzeki Tagus i jest otoczony imponującymi budynkami. To doskonałe miejsce, aby zrelaksować się, zjeść w jednej z wielu restauracji lub po prostu podziwiać piękne widoki na rzekę.
 4. Chiado i Bairro Alto: Te dwie sąsiednie dzielnice są centrum kulturalnym i nocnym Lizbony. W Chiado można znaleźć eleganckie kawiarnie, sklepy z antykami i piękne ulice do spacerowania. Natomiast Bairro Alto to serce nocnego życia miasta, pełne barów, klubów i restauracji.
 5. Most 25 Kwietnia: Ten imponujący most wiszący łączy Lizbonę z miastem Almada po drugiej stronie rzeki Tagus. Spacer po moście pozwala cieszyć się spektakularnymi widokami na miasto i rzekę.

Lizbona to miasto pełne kontrastów, które zachwyca swoją historią, kulturą i atmosferą. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia, architektura czy lokalna kuchnia, wycieczki po Lizbonie z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.