Jak zaplanować idealny urlop w Chorwacji?

Chorwacja przez długi czas była ukrytą małą tajemnicą Europy, gdzie plażowicze i miłośnicy historii przemierzali ulice starych miast i żwirowe plaże, podziwiając hipnotyzujące wody i pobliskie wyspy. Jednak reszta świata odkryła Chorwację i cieszę się, że mogę powiedzieć, że chociaż mogą być tłumy, kraj pozostaje nienaruszony i możesz bezpiecznie stworzyć swój plan podróży po Chorwacji.
Chorwacja to kraj dla każdego, brzegi kuszą miłośników plaż i sportów wodnych, góry wzywają ludzi spragnionych natury, a stare miasta są zmuszone odwiedzić miłośników historii. Nie wspominając już o tym, że jedzenie ma silne włoskie wpływy, wino jest uprawiane prawie wszędzie w kraju, wodospady są obfite i istnieje wiele parków narodowych, które oferują oszałamiające widoki. Tak, Chorwacja naprawdę jest taka cudowna.
Więc pozwól nam rozpocząć wakacje w Chorwacji od planowania i musisz poznać szczegóły, takie jak co zobaczyć w Chorwacji, gdzie odwiedzić w Chorwacji i miejsca w Chorwacji, których po prostu nie możesz przegapić. Zaplanuj już teraz idealny urlop w Chorwacji.

Najlepszy czas na wizytę w Chorwacji

Chorwacja ma dwa wzorce klimatyczne. Na wybrzeżu jest jak na Morzu Śródziemnym, a w głębi lądu panuje klimat kontynentalny, ale nawet w obu klimatach z pewnością możesz znaleźć najlepszy czas na podróż do Chorwacji, aby zobaczyć wszystko, co chcesz.
W obu częściach kraju najpopularniejszym okresem na wizytę jest lato, lipiec i sierpień. Jednak są to również szczytowe miesiące podróży, co oznacza, że ​​stare miasta są pełne, statki wycieczkowe płyną, plaże są dalekie od ciszy, a zakwaterowanie szybko się zapełnia (a ceny też rosną).
Biorąc to pod uwagę, pogoda jest najgorętsza. Temperatury mogą wahać się od 20°C do 30°C W zimie temperatury mogą być wystarczająco chłodne, aby zobaczyć śnieg.
Od października do maja, zwłaszcza na wybrzeżu, a jeszcze bardziej na wyspach, wiele opcji zakwaterowania zostanie zamkniętych, gdy zrobi się zbyt zimno. To dobry czas, aby odwiedzić śródlądową Chorwację, gdzie parki narodowe będą pełne kolorów.
Zagrzeb również przebiera się na Boże Narodzenie i jest pięknym miastem do zwiedzania o każdej porze roku. Temperatury w głębi lądu sięgają poniżej 0°C i śnieg jest bardzo prawdopodobny (i obfity), ale latem są takie same temperatury jak na wybrzeżu.
Większość ludzi wybiera się do Chorwacji na plaże, osobiście polecam wizytę w sezonie majowym lub wrześniowym, kiedy temperatury są nadal ciepłe (nadal może osiągnąć nawet 30°C, jest mniej tłumów i oszczędzasz z pozasezonowymi cenami zakwaterowania.

Gdzie jechać w Chorwacji?

To najlepsze miejsca do odwiedzenia w Chorwacji, które warto dodać do swojego planu podróży. W Chorwacji jest oczywiście więcej miejsc do odwiedzenia, ale zacznij od tych opcji, które pomogą Ci dobrze wyczuć kraj.

Dubrownik

Dubrownik jest głównym miejscem do odwiedzenia w całej Chorwacji, znanym z tego, że jest głównym miejscem kręcenia Gry o Tron, ale znanym jeszcze przed serialem telewizyjnym ze względu na swoje piękno. Stare miasto w obrębie murów miejskich jest z pewnością najlepsze w Chorwacji, jest punktem wypadowym dla niektórych wysp, jest tam życie nocne i plaże.
Minusem jest to, że jest bardzo ruchliwy, jest portem wycieczkowym i jest to najdroższe miejsce w Chorwacji.

Split

Drugi po Dubrowniku, Split jest kolejnym popularnym celem podróży w Chorwacji ze względu na ruiny starego miasta Pałacu Dioklecjana i położenie na wybrzeżu. Split jest również punktem wypadowym dla niektórych wysp, jest jednym z większych miast w Chorwacji i posiada plaże.

Zadar

Zadar to świetne miejsce na rozpoczęcie podróży wzdłuż wybrzeża Dalmacji (od tego miejsca zacząłem), aby udać się na południe. Zadar to kolejne duże miasto z bogatą historią Wenecjan, jest domem dla plaż i tętniącego życiem starego miasta.

Makarska

Makarska to mniej znane nadmorskie miasto, które jest ostatnim punktem wypadowym na wyspy przed Dubrownikiem. Makarska ma wszystko: plaże, góry, wędrówki, sporty wodne, wspaniałe zachody słońca, życie nocne i piękną promenadę.

Sibenik

Sibenik jest często pomijany przez ludzi, którzy nie mają dużo czasu, ale jest to wspaniałe małe miasto do odwiedzenia ze względu na epickie punkty widokowe z fortec, plażę z jednym z najlepszych widoków w całej Chorwacji, jest mniej zatłoczona i jest to najbliższe duże miasto do Parku Narodowego Krka.

Pula

Pula wzdłuż półwyspu Istria i jest idealną bazą wypadową do zwiedzania północnego wybrzeża Chorwacji. Jest domem dla starożytnych rzymskich ruin, tętniącej życiem sceny kulinarnej, a mimo to nadal ma małomiasteczkowy charakter.

Trogir

Trogir to miejsce, w którym chcesz się zatrzymać, jeśli chcesz uniknąć tłumów, ale nadal być blisko tętniącego życiem Splitu. Trogir to otoczona murem wyspa połączona z lądem, który jest niezwykle urokliwy wzdłuż wybrzeża Adriatyku.