Castel Nuovo, katedra Duomo i Palazzo Reale, czyli zabytki Neapolu

Niezwykłe atrakcje Neapolu

Neapol to jedno z tych włoskich miast o których mówi się, że można je natychmiast pokochać lub z miejsca znienawidzić. Faktem jest, że nie jest to jedno z tych malowniczych miasteczek, choć uroku mu nie brakuje. Neapol jest stolicą Kampanii. Znajduje się tuż nad Zatoką Neapolitańską i jest kolebką jednej z najgroźniejszych mafii, jakie kiedykolwiek funkcjonowały – Camorry. Do dnia dzisiejszego jest tym regionem Włoch, w którym mafia odgrywa bardzo ważną rolę, nadzorując właściwie całą gospodarkę na wszystkich szczeblach. Nie zmienia to jednak faktu, że to niezwykle intrygujące miasto jest po brzegi wypełnione atrakcjami, którym warto się przyjrzeć z bliska. Wspomnieć wystarczy Wezuwiusza, który piętrzy się dumnie nad miastem, tworząc jego unikatową panoramę. A to zaledwie namiastka tego, co trzeba zobaczyć, będąc w pobliżu.

Castel Nuovo – wizytówka Neapolu

Castel Nuovo to jedna z ważniejszych budowli Neapolu i poniekąd jego symbol. W wolnym tłumaczeniu oznacza Nowy Zamek, choć do nowych architektonicznych wybryków nie można go z pewnością zaliczyć. Maschio Angioino, bo tak również jest nazywany, zaczął powstawać już w 1279 roku na zlecenie Karola Andegaweńskiego, który najpierw przeniósł stolicę Królestwa Neapolu z Palermo. To właśnie wtedy zapadła decyzja o tym, by rozpocząć budowę nowego zamku królewskiego. To bardzo okazała budowla, choć prace trwały zaledwie trzy lata. Elementem, który zawsze jako pierwszy zwraca na siebie uwagę są charakterystyczne zaokrąglone baszty, których w sumie jest aż pięć. Kolejne elementy, które możemy podziwiać do dnia obecnego powstały w kolejnych stuleciach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fantastyczna fasada w stylu renesansowym. To jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Neapolu. Zamek można zwiedzać właściwie codziennie z wyjątkiem niedzieli. Bilet normalny kosztuje kilka euro i trzeba przyznać, że to neiwielka cena za możliwość podziwiania tej monumentalnej budowli i jej pięknych zdobień.

Katedra Duomo – święte miejsce dla Neapolitańczyków

Katedra Duomo to jedno z tych miejsc, które mają wielką wagę dla mieszkańców Neapolu. To właśnie tutaj umieszczono relikwie św. Januarego związanego z cudem, którego do dzisiaj nikt nie jest w stanie racjonalnie wyjaśnić. Cud Świętego Januarego powtarza się niezmiennie od lat i nikomu jeszcze nie udało się wyjaśnić, dlaczego zakrzepła krew nagle zmienia swój stan skupienia w płynny. Neapolitańczycy mają jednak wyjątkową słabość do Januarego i w związku z tym również do samej katedry. Szacuje się, że budowla powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W kolejnych latach mistrzowie renesansu dokładali kolejne zdobienia, które dziś robią na turystach tak ogromne wrażenie. W środku znajdują się trzy nawy. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim ołtarz. Został w całości zaprojektowany przez Francesco Solimena. Co więcej, każdy jego element jest wykonany z czystego srebra. Do wybuchu II Wojny Światowej można było podziwiać fantastyczne freski, które uległy później strasznym zniszczeniom.

Palazzo Reale

Pałac Królewski to jedna z tych budowli, których nie sposób pominąć w żadnym przewodniku turystycznym. Pojawia się niemal w każdym folderze dotyczącym Neapolu i właściwie nie sposób się temu dziwić. Pałac był jedną z czterech rezydencji, które niegdyś należały do Burbonów, francuskiej dynastii, która w XVIII i XIX wieku panowała w Neapolu. To budowla, która na przestrzeni lat wielokrotnie była upiększana, rozbudowywana i modyfikowana. Finalnie udało się uzyskać architektoniczną perełkę, która z dumą mogła gościć najważniejszych oficjeli i rodziny królewskie. W dzisiejszych czasach budynek pełni kilka funkcji równocześnie. Jest zarówno siedzibą biblioteki, jak i kilku urzędów. W budynku znajduje się również najstarszy w kraju teatr operowy.