Wilczyca Kapitolińska

Opublikowano: Styczeń 30, 2015

Wilczyca Kapitolińska

Wilczyca KapitolińskaWilczyca Kapitolińska to rzeźba wykonana z brązu, przedstawiająca postać wilczycy, karmiącej ludzkie bliźnięta, Romulusa i Remusa (synów Marsa, boga wojny i Rei Sylwii, córki króla Numitora). Według legendy, gdy Numitor, dziadek bliźniaków, został obalony przez swojego brata Amuliusa, uzurpator postanowił utopić Romulusa i Remusa w Tybrze. Chłopców uratowała wilczyca, która ich wykarmiła i opiekowała się nimi, aż do momentu, kiedy znalazł ich pasterz Faustulus, zabrał do siebie i wychował. Według legendy, bracia byli założycielami Rzymu, a Romulus pierwszym władcą miasta.

Rzymska Wilczyca jest większa niż wilk naturalnych rozmiarów. Ma 75 centymetrów wysokości i 114 cm długości. Przedstawiona jest w napiętej pozie, z nastawionymi uszami i czujnym wzrokiem, bacznie wypatrująca niebezpieczeństwa. Z kolei bliźnięta – wykonane w zupełnie innym stylu – wydają się być obojętne na otoczenie, spokojnie piją mleko wilczycy.

Zainspirowana mitem o powstaniu Rzymu rzeźba, wykopana została podobno we wczesnym średniowieczu na Palatynie i od IX wieku stała na Lateranie. Od roku 1471, kiedy to papież Sykstus IV podarował posąg Rzymowi, Wilczyca Kapitolińska znajduje się w Pallazo dei Conservatori na rzymskim Kapitolu i stanowi jeden z najważniejszych obiektów Muzeum Miejskiego.

Wiek i pochodzenie Wilczycy są dziś przedmiotem kontrowersji. Do niedawna uważano, że rzeźba jest dziełem Etrusków i pochodzi z V w. p.n.e., a bliźnięta dodane zostały dopiero pod koniec wieku XV. (ich autorem miałby być prawdopodobnie włoski rzeźbiarz Antonio Pollaiuolo). Najnowsze badania metodą węgla radioaktywnego C14 sugerują jednak, iż posąg ten powstał prawdopodobnie pomiędzy 1021 a 1153 r., a więc sama rzeźba pochodziłaby dopiero z czasów średniowiecza.

Rzeźba ta, zarówno w starożytności jak i dziś, stanowi symbol włoskiej stolicy. Jej wizerunek stał się jednym z głównych motywów zdobiących liczne pamiątki, które można nabyć we Włoszech. Początkiem  XX wieku wizerunku Lupa Capitolina użył w propagandzie faszystowskiej włoski dyktator Benito Mussolini – chcąc zaskarbić sobie przychylność rządu Stanów Zjednoczonych, do kilku amerykańskich miast (m.in. do Rzymu w stanie Georgia) wysłał on repliki rzeźby. Ponadto postać Wilczycy umieszczona została też na oficjalnym plakacie i godle Letnich Igrzysk Olimpijskich, odbywających się w Rzymie w 1960 roku, a od połowy lat dziewięćdziesiątych XX w. jej sylwetka umieszczona jest w  godle klubu piłkarskiego AS Roma (postać Wilczyca była obecna też na pierwszym herbie klubu z roku 1927).

Dodaj komentarz