Pomnik Washingtona

Opublikowano: Listopad 28, 2014

pomnik waszyngtona

Foto: Flickr.com (Stirling Belyea)

Jedna z najwyższych wolno stojących struktur świata, czyli pomnik ku czci Washingtona, stoi w najważniejszej historycznie części Waszyngtonu – w zachodnim końcu Nation Mall, śródmiejskim parku krajobrazowym, obejmującym Kapitol oraz liczne pomniki historyczne i muzea. Usytuowany jest przy końcu podłużnego basenu, naprzeciw muzeum Lincolna.

Pomnik upamiętniający wielkiego przywódcę i założyciela Stanów Zjednoczonych, George’a Washingtona, stworzony został na wzór egipskich obelisków. Zbudowany został z marmuru, granitu i piaskowca. Mierzy 169,3 metra, a jego wagę szacuje się na około 80 tysięcy ton.

Washington Monument zaprojektowany został przez Roberta Millsa. Prace budowlane rozpoczęto w 1848 r. Pierwotny projekt obejmował kolistą kolumnadę dorycką zwieńczoną obeliskiem oraz konną statuę Washingtona. Realizację rozpoczęto od budowy obelisku, a brak funduszy oraz wojna secesyjna spowodowały, iż zrezygnowano z pozostałych elementów pomnika. Oficjalne odsłonięcie monumentu odbyło się 9 października 1888 r. (30 lat po śmierci Millsa).

Wewnątrz pomnika znajduje się winda oraz schody na platformę widokową, z której rozciąga się rozległy widok na panoramę miasta. Obecnie pomnik ten oraz cały teren do niego przyległy, jest miejscem wykorzystywanym bardzo często przy różnych produkcjach filmowych, m.in. w filmie  Forest Gump.

 

Dodaj komentarz