Palma de Mallorca

Opublikowano: Maj 28, 2013

palma majorka
Moim punktem wyjściowym do zwiedzania stolicy Majorki był S’Arenal – miejscowość oddalona od Palmy o 9 km. Informacje na temat tej typowo turystycznej miejscowości można znaleźć w moim poprzednim wpisie: „Majorka – idealne miejsce na wakacje”.

Trasa autobusem zajmuje  ok. 20 min. i wiedzie wzdłuż wybrzeża. Po drodze mija się Akwarium w Palmie (które naprawdę warto zobaczyć!). Zbliżając się do Palmy, z daleka widać już górującą nad miastem katedrę, która jest niejako symbolem miasta.

Autobusy dojeżdżają pod samą katedrę, ja jednak wysiadłem przystanek wcześniej . 10-minutowy spacer wzdłuż promenady okazał się świetnym wstępem dla dalszego poznawania miasta. Każdy krok przybliżał mnie do świątyni, zanim jednak stanąłem z nią „twarzą w twarz”, miałem przyjemność pospacerować chwilę po wspaniałym parku ogrodowym, który jest integralną częścią katedry, a którego ogromną zaletą jest… brak tłumów turystów.

port katedra palma port w palmie park pamla promenada

Dochodząc do katedry robi się jednak bardzo tłoczno i coraz bardziej gorąco. Odrobinę chłodu odnaleźć można jedynie w cieniu ogromnych palm, otaczających okoliczne budynki.

Świątynia  została zbudowany na klifie, wykonana jest z piaskowca, którego forma i kolor przyciągają wzrok wszystkich turystów. Budowa katedry rozpoczęła się w 1306 r., a została zakończona dopiero w XVII wieku, później dokonywano zmian tylko wewnątrz budynku. Ostatnie poprawki pochodzą z początku XX w. i są dziełem Antonio Gaudiego – tak, tak, tego samego, który zaprojektował wciąż budującą się Sagradę Famillię w Barcelonie.

Gaudi przebudował wnętrze katedry w tzw. stylu gotyku katalońskiego. Jego dziełem jest wspaniały, wiszący nad głównym ołtarzem, obwieszony latarenkami żelazny baldachim w kształcie korony cierniowej, a także barwne ceramiczne mozaiki  w prezbiterium, balustrady przed ołtarzem i oplatające kolumny kandelabry z kutego żelaza.

Wrażenie robią także witraże, przez które do wnętrza wpadają nieśmiało promienie słoneczne. Najpiękniejsza jest chyba jednak rozeta znajdująca się tuż nad ołtarzem (prawdopodobnie największa na świecie).

Zamek Palma Majorka Wnętrze Katedry w Palmie Katedra Palma park

Podziwiając piękno architektury, musimy mimo wszystko pamiętać, że znajdujemy się w kościele, w miejscu kultu i bez względu na nasze poglądy i wyznawaną religię, powinniśmy uszanować przekonania innych. Mnie osobiście nieco zirytował widok pozującej na tle ołtarza dziewczynki, udającej baletnicę i robiącej słodkie minki do pstrykającej zdjęcia mamy…

Zwiedzając świątynię nie można pominąć katedralnego muzeum. Ekspozycja umieszczona jest w trzech salach. W pierwszej wyeksponowana jest srebrna monstrancja z XVI w., w drugiej znajduje się kolekcja sztuki gotyku, w trzeciej zaś ozdobne kandelabry i relikwiarze.

Poza katedrą, warte uwagi są również pałac l’Almudaina – siedziba parlamentu i dowództwa wojskowego, muzeum de Mallorca, w którym zobaczyć można m.in. zbiory znalezisk z Majorki z rożnych epok, a także wspomniany już wcześniej, ogromny port (niejeden zakotwiczony tam jacht zapiera dech w piersi!) i fantastyczne oceanarium.

Dodaj komentarz