Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej

Opublikowano: Styczeń 18, 2015

festiwal sztuki cyrkowej monte-carlo

festiwal sztuki cyrkowej monte-carlo
Foto: Flickr.com (monaco tourisme)

15-25.01.2015, Monte Carlo, Monako
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej w Monte Carlo odbywa się już po raz 39. Pierwszy Festiwal odbył się 26 grudnia 1974 r., a jego pomysłodawcą był wielki pasjonat sztuki cyrkowej – książę Monako Rainer III. Festiwal stworzony został z myślą o całej społeczności cyrkowej (zarówno o artystach jak i widzach). Daje on możliwość zapoznania się z trudną sztuką cyrkową – doceniony zostaje tam cały wysiłek i praca, wkładane w przygotowanie występów i sztuczek.
W czasie Festiwalu artyści z całego świata konkurują ze sobą o prestiżowe nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Klowna (Brązowe Klowny wręczane są dopiero od 2002 roku). Autorem owych statuetek jest Paule Malé. Nagrody wręczane są w kilkunastu kategoriach, m.in. akrobacji, iluzji, ekwilibrystyce czy tresurze.
Rodzina Książęca Monako do dziś czuwa nad organizacją Festiwalu. Do roku 2005 członkiem jury był sam książę Rainer, zaś od roku 2006 jego miejsce zajęła córka, księżna Stefania. Pełni ona również funkcję dyrektora Festiwalu. Cała książęca rodzina pojawia się także na gali zamknięcia, podczas której prezentowane są najlepsze cyrkowe występy (wtedy też odbywa się wręczenie statuetek dla wyróżnionych artystów).
Festiwal skupia najlepsze trupy cyrkowe z całego globu (ponad 200 uczestników z 22 państw) i jest jednym z najważniejszych festiwali cyrkowych na świecie. Oprócz gwiazd cyrkowej areny, do Monte Carlo rokrocznie przyjeżdżają dyrektorzy najlepszych cyrków, właściciele prestiżowych agencji artystycznych, gwiazdy kina i estrady oraz dziesiątki tysięcy widzów, kochających cyrk.

Dodaj komentarz