Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Opublikowano: Grudzień 29, 2014

filharmonia wiedeńskaFoto: Flickr.com (puihlein)

1 stycznia 2015, Wiedeń

Jak co roku, 1 stycznia w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbędzie się uroczysty Koncert Noworoczny inspirowany muzyką rodziny Johanna Straussa i jemu współczesnych. Popularne utwory zaprezentowane zostaną w eleganckiej scenerii pałacowej, a muzyce towarzyszyć będą występy zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej.

Już od 75 lat melomani na całym świecie mają szansę wzięcia udziału w prawdziwej muzycznej uczcie. W cieszącym się nieustającą popularnością koncercie, muzycy austriackiej filharmonii wykonują najpiękniejsze utwory swych rodzimych kompozytorów, w tym znany wszystkim „Marsz Radetzky’ego” czy walc „Nad pięknym, modrym Dunajem”.

W tym roku (już po raz piąty) orkiestrą pokieruje indyjski dyrygent Zubin Mehta. W programie zaplanowano kompozycje Johanna Straussa Ojca i Syna, Eduarda i Josefa Straussów, a także dzieła Franza von Suppé i Hansa Christiana Lumbye. W czasie koncertu zainaugurowane zostaną także obchody 650-lecia Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz 200-lecia wiedeńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Koncert Noworoczny, trwający od godziny11:15 do 13:45, transmitowany będzie przez wiele europejskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych. W TVP2 transmisję zobaczymy dopiero od godziny 12:15. Całości koncertu można jednak wysłuchać w radiowej Dwójce lub zobaczyć np. w jednej z niemieckich stacji – CDF.

Dodaj komentarz