Grota Narodzenia

Opublikowano: Grudzień 26, 2014

Grota narodzenia PańskiegoFoto: Flickr.com (Mira parent)

W krypcie pod ołtarzem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem znajduje się grota, w której według chrześcijańskich przekazów, narodził się Chrystus. Miejsce to otoczone jest specjalnym szacunkiem i olbrzymim kultem już od końca I wieku.

Zejście do tej niewielkiej, prostokątnej kaplicy znajduje się tuż przed ikonostasem Bazyliki. Grotę o wymiarach 12,3 m. x 3,15 m. oświetlają 53 lampy oliwne (z czego tylko 19 mają prawo zapalić kapłani obrządku łacińskiego). Mimo tak licznego oświetlenia wnętrze groty nie jest zbyt jasne – ściany i sufit są przybrudzone od palących się lamp i świec. Posadzka i ściany groty wyłożone są białym marmurem.

W centralnym miejscu kaplicy znajduje się dosunięty do ściany stół ołtarzowy. Nad nim zawieszona jest półokrągła ikona.

Pod ołtarzem umiejscowiona została srebrna, czternastoramienna gwiazda, która wskazuje dokładne miejsca narodzenia się Jezusa. Czternaście promieni gwiazdy symbolizuje trzy razy po 14 pokoleń, które zgodnie z biblijnym rodowodem Chrystusa, minęły od czasów Abrahama do Dawida, od Dawida do niewoli babilońskiej i od niewoli do narodzin Jezusa. Wokół gwiazdy umieszczony został napis: Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est. 1717, co oznacza: „Tu narodził się z dziewicy Marii Jezus Chrystus” (data 1717 to rok powstania ołtarza i gwiazdy) .

Po prawej stronie ołtarza (trzy stopnie niżej) znajduje się ciasne, skalne zagłębienie – jest to Kaplica Żłóbka, czyli miejsce w którym Maryja złożyła Dzieciątko po narodzeniu, zaś naprzeciwko Żłóbka znajduje się Ołtarz Trzech Króli ze sceną przedstawiającą Objawienie Pańskie.

W pobliżu Groty Narodzenia znajdują się także Grota św. Hieronima, Grota Męczenników oraz Grota Mleczna.

 

Dodaj komentarz