Festiwal Ognia Wakakusa Yamayaki

Opublikowano: Styczeń 24, 2015

Wakakusa Yamayaki

Wakakusa YamayakiFoto: Flickr.com (Kari Haugsdal)

24 stycznia 2015 – Nara (Japonia)

Co roku, w czwartą sobotę stycznia (lub w przypadku złej pogody następnego dnia) w mieście Nara na wyspie Honsiu w Japonii odbywa się jeden z najbardziej spektakularnych festiwali na świecie – Festiwal Ognia Wakakusa Yamayaki.

Obchody rozpoczynają się około godziny 17:30. Wtedy to odprawiane są rytuały religijne (np. krzesanie ognia) oraz modlitwy o szczęśliwe i bezpieczne zakończenie obrzędu. Następnie spora grupa młodych mężczyzn zabiera zapalone pochodnie i wchodzi z nimi na szczyt góry Wakakusa, wznoszącej się po wschodniej stronie miasta. Wzgórza góry porośnięte są trawą (w styczniu suchą i łatwopalną), pozbawione zaś drzew i krzewów.

Po zmroku, o godzinie 18:00 odbywa się pokaz sztucznych ogni, a mniej więcej piętnaście minut później, młodzi mężczyźni dokonują rytualnego podpalenia trawy na wzgórzu. Już po chwili cały stok staje w płomieniach.

Tradycja podpalania góry wywodzi się z czasów wczesnego średniowiecza (w ten efektowny sposób zakończony został konflikt pomiędzy dwoma potężnymi świątyniami graniczącymi ze wzgórzem) . Dziś owo rytualne wypalanie trawy ma być symbolicznym oczyszczeniem miasta i jego mieszkańców.

Aby zająć najlepsze miejsca widokowe, tuż u podnóża góry, należy przyjechać do miasta dużo wcześniej. Ogień jednak jest tak ogromny, że w rzeczywistości widać go z prawie każdego miejsca w mieście.

Dodaj komentarz