Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Opublikowano: Listopad 30, 2014

festiwal młodego widza ale kinoFoto: Flickr.com (Ryuu竜 LuckyHiddenDragon)

30 listopada – 7 grudnia 2014, Poznań

Od dziś do 7 grudnia br. w Poznaniu trwa 32. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Prezentowane są tu filmy z całego świata, obrazujące bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży.

Korzenie Festiwalu sięgają lat 60-tych. Początkowo był to wyłącznie krajowy przegląd filmowy, lecz już od połowy lat 90-tych Festiwal przeszedł gruntowną metamorfozę i stał się znakomitą imprezą na europejskim poziomie.

Najmłodsi widzowie (od 5 lat) będą mogli zobaczyć m.in. norweski film utrzymany w konwencji musicalowej: „Babcia i dzieciaki” oraz „Niezwykłe przygody Pima i Poma”, holenderską animację o dwóch zabawnych kotach. Nieco starsi (od 8 lat) z ciekawością obejrzą krótkometrażowy „Zapach marchewek” o przygodach królika i wiewiórki, czy rosyjską animację „Wilk i baran”. Twórcy Festiwalu nie zapomnieli też o młodzieży (+16 lat) – dla niej wyświetlone zostaną np. „Metalhead” o grupie Black Sabbath i narodzinach heavy metalu oraz „Obietnica” w reż. Anny Kazejak, obraz o współczesnych młodych ludziach wchodzących w dorosłość.

Przez krytyków Festiwal oceniany jest bardzo wysoko – mówi się, iż prezentowane tam filmy wpisują się w nurt kina mądrego i inspirującego, a sam Festiwal promuje wartościowe kino światowe dla dzieci i młodzieży. Celem Festiwalu jest także edukacja filmowa i tworzenie forum dyskusyjnego młodych widzów, twórców filmowych, producentów filmowych, pedagogów i wszystkich tych, którzy są zainteresowani tego rodzaju filmem.

Sporym zainteresowaniem, oprócz oczywiście samych projekcji filmowych, cieszą się spotkania widzów z młodymi aktorami, występującymi w wyświetlanych na Festiwalu filmach.

Co roku Festiwal Ale Kino! przyciąga sporą widownię. W 2013 r. w imprezie uczestniczyło ponad dziesięć tysięcy widzów.

Dodaj komentarz