Dolina Rzeki Wałszy

Opublikowano: Listopad 19, 2014

Wałsza Foto: Flickr.com (Grisley Two at Ipernity now)
Dolina Rzeki Wałszy obejmuje obszar o powierzchni 205 hektarów. Położona jest w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko miasta Pieniężno.

Już w 1907 roku dolinę tę objęto ochroną rezerwatową, aby zachować krajobraz malowniczej i dzikiej rzeki, która przez 6 kilometrów wije się i głęboko wcina w morenowe wzgórza. Wysokość brzegu od lustra wody sięga 63 metrów, a ściany wąwozu rozcięte są bocznymi, porośniętymi lasem jarami, którymi wartko spływają strumyki.

Flora rezerwatu liczy około 550 gatunków, w tym kilka roślin chronionych, np. widłak jałowcowaty, tojad dzióbaty, wawrzynek wilcze łyko czy obuwnik pospolity. Dolinę zamieszkuje również spora liczba ciekawych zwierząt, jak choćby zimorodek, orlik krzykliwy, tchórz, jenot, bóbr i wydra.

Na terenie rezerwatu znajduje się średniowieczne grodzisko pruskie (datowane na XI-XIII w.) oraz kapliczka z 1826 roku, ufundowana przez rodzinę Gehrmanów, nazywana Kapliczką przy Cudownym Źródle.

Teren ten jest bardzo atrakcyjny dla turystów, głównie ze względu na górski charakter rzeki na niektórych jej odcinkach.

Dodaj komentarz