Castel Nuovo, katedra Duomo i Palazzo Reale, czyli zabytki Neapolu

Opublikowano: Wrzesień 28, 2014

Castel Nuovo NeapolPołudniowe Włochy to odrębna kraina. Nie sposób je porównać do bogatszej północy, jednak to właśnie południowa część Włoch uważana jest za najbardziej… włoską. Neapol – niepisana stolica Południa – to miasto wielu kontrastów, jednak swym pięknem naprawdę może zachwycić.

Neapol położony jest nad Zatoką Neapolitańską, z groźną sylwetką Wezuwiusza w tle. Założony został już w III w. n.e., a jego nazwa za czasów antycznych oznaczała „błogie miasto”. Dziś być może trudno wypowiadać się o nim właśnie w ten sposób, trudno też od razu go pokochać, trzeba jednak patrzeć na to miasto sercem – wówczas z każdą chwilą przebywania w nim można lubić go coraz bardziej.

Neapol – królestwo pizzy (to właśnie w tym mieście narodziła się potrawa, znana dzisiaj na całym świecie), nie jest miastem przeładowanym zabytkami, dlatego najlepszym sposobem na zwiedzenie jego historycznej części jest po prostu spacer. Miasto oferuje nam bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne, przepiękne katedry i place, niezwykłe zamki, a przede wszystkim gwarne i barwne ulice.

San Francesco di Paolapalazzo realekatedra Duomo

Katedra Duomo

Jednym z najciekawszych zabytków Neapolu jest katedra Duomo, która usytuowana jest niedaleko Placu Garibaldiego, stanowiąca punkt wejścia w historyczne centrum miasta. Katedra datowana jest na 324 rok, kiedy to cesarz rzymski Konstantyn nakazał wybudowanie bazyliki, znanej wówczas jako Santa Restitua. To właśnie jej fragmenty są podstawą dzisiejszej świątyni. Wygląd Katedry wyznacza ponad 110 filarów z afrykańskich i orientalnych odmian granitów, wspaniale malowany strop, na ścianach zaś widnieją portrety 46 świętych, autorstwa Luca Giordana i jego uczniów. Ciekawymi elementami wystroju są XIV-wieczne freski oraz podłogowe mozaiki. Wspomnieć należy również o dwóch kaplicach: Capella Mintuolo oraz kaplicy di San Gennaro. W pierwszej z nich znajduje się cenny grobowiec kardynała Arriga Mintuola, w drugiej – najbardziej obleganej przez turystów – złożone zostały relikwie świętego Januarego, patrona Neapolu.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Wartym uwagi jest także Narodowe Muzeum Archeologiczne – jedno z najwspanialszych muzeów na świecie. Jego kolekcja rzeźb śmiało może konkurować z rzymskimi muzeami. W miejscu tym zgromadzono również wiele malowideł, mozaik, a także przedmiotów odnalezionych w czasie wykopalisk prowadzonych w Pompejach i Herkulanum (obie miejscowości zostały zasypane przez popiół z wybuchu Wezuwiusza w 79 roku). Początki samego muzeum sięgają roku 1777, kiedy to król Ferdynand I Burbon wybrał XVII-wieczny pałac na miejsce ekspozycji malowideł i rzeźb odziedziczonych po matce (żonie króla Hiszpanii).

kaplica DuomoKatedra Duomo wnetrzekaplica św Januarego

Plac San Domenico

Jednym z najładniejszych placów miasta jest plac San Domenico. Jego zabudowę stanowią rezydencje rodu De Sangro oraz liczne kafejki o niepowtarzalnym klimacie. Najważniejszym jednak punktem tego miejsca jest kościół San Domenico Maggiore. Do kościoła wchodzi się przez XIII-wieczny portyk, który jest pozostałością po dawnym kościele. Ponadto warto też przyjrzeć się licznym freskom, a także nagrobkom, zwłaszcza Capella Saluzzo – dziełu Antonnia de Setignana.

Gesu Nuovo

Gesu Nuovo to nazwa kolejnego placu, a równocześnie nazwa kościoła, który się na nim znajduje. Świątynia ta powstała w latach 1584-1601, jednak znaczna jej część jest dużo starsza, ponieważ kościół powstał na miejscu dawnego pałacu. Z zewnątrz świątynia posiada unikalny wygląd. Zawdzięcza to głównie charakterystycznemu, ciemnemu deseniowi. Wnętrze świątyni zaś jest wspaniale ozdobione: barokowe sztukaterie, freski, marmurowe wykończenia oraz wspaniałe malowidła na ścianach i suficie. Kościelne pomieszczenia wypełniają liczne wota, składane przez wiernych w podzięce za przywrócenie zdrowia. Po drugiej stronie placu znajduje się jeszcze jeden ciekawy kościół, o zgoła odmiennym charakterze. Mowa tu o kościele Santa Chiara. Wnętrze kościoła jest bardzo surowe, brak w nim malowideł, okna są bardzo małe, przez co w całym kościele jest bardzo ciemno. Ołtarz także jest bardzo ascetyczny, bez zbędnym elementów – góruje nad nim tylko ogromny krzyż.

Zamek Nuovo sala baronowwidok na wezuwiuszzamek nuovo łyk tryumfalny

Plac del Plebiscito

Z kolei największym placem Neapolu jest Plac del Plebiscito, przy którym znajdują się dwie ważne budowle: pałac królewski (Palazzo Reale) oraz kościół San Francesco di Paola. Pałac królewski pochodzi z XVII w. Wielokrotnie był przebudowywany, zmieniany i upiększany. W latach jego świetności, podejmowano tam wielu znakomitych gości, w tym wielu królów i europejskich władców. Główna fasada budynku ozdobiona jest szeregiem XIX-wiecznych posągów. Wszystkie one przedstawiają władców Neapolu ze wszystkich dynastii rządzących. Aktualnie do zwiedzania zostało udostępnione 30 sal, z czego tylko kilka jest naprawdę ciekawych. Naprzeciwko pałacu mieści się wspomniany wcześniej kościół San Francesco di Paola. Świątynia ta do złudzenia przypomina Panteon, czyli znaną rzymską budowlę. Kościół otoczony jest monumentalną kolumnadą, przed nim zaś znajdują się konne pomniki burbońskich władców: Karola III i Ferdynanda I, którzy to zarządzili wybudowanie tej świątyni.

Castel Nuovo

W sąsiedztwie Palazzo Reale znajduje się inna znana, neapolitańska budowla – Castel Nuovo (forteca andegaweńska). Zamek ten, będący głównym symbolem miasta, wyróżnia się potężnymi, okrągłymi basztami. Jego budowę rozpoczęto w 1279 r. Za panowania Karola I Andegaweńskiego. Rezydencja szybko stała się siedzibą dworu, na który ściągali najwybitniejsi artyści z całego kraju (m.in. Baccaccio czy Petrarka). Zamek zdobi renesansowa fasada – pomiędzy dwoma basztami zbudowanymi z ciemnego kamienia wtłoczona została brama tryumfalna z kontrastowego, białego marmuru. Zwieńczeniem bramy jest posąg św. Michała, który u swoich stóp ma alegorie bóstw dwóch rzek oraz płaskorzeźby przedstawiające cztery cnoty kardynalne. Dziś w zamku mieści się Museo Civico.

Castel Dell’Ovo

Drugim wartym odwiedzenia zamkiem jest Castel Dell’Ovo (Zamek Jajeczny), który mieści się na małej wysepce, tuż przy centrum miasta. Budowla ta powstała w XII wieku (jest najstarszą fortyfikacją w Neapolu) i jest dziełem Normanów, którym za czasów ich panowania, służyła jako rezydencja królewska. Do zamku prowadzi usypana 100-metrowa grobla. Malownicze położenie zamku, jak i jego piękno przyciąga licznych turystów.

kościol santa chiaraulice neapolugaleria umberto I

Via Toledo

Główną ulicą Neapolu jest Via Toledo, łącząca starówkę z nadmorskim bulwarem oraz pałacami i zamkami królewskiej części miasta. Nazwę swą ulica ta wzięła od hiszpańskiego króla Don Pedro de Toledo, który to zarządził jej wybudowanie. Jej powstanie wiązało się z wyburzeniem wielu budynków i przesiedleniem ogromnej liczby mieszkańców. W rezultacie wytyczone zostały nowe ulice, które są powiązane z Via Toledo, a miasto podwoiło powierzchnię do zamieszkania. O każdej porze dnia, przechodzi nią tłum ludzi, którzy chętnie przysiadają w licznych kafejkach, czy robią zakupy w wielu dostępnych, ekskluzywnych butikach.

Galeria Umberta I

Na koniec należy też wspomnieć o bardzo ciekawym budynku, jakim jest Galeria Umberta I, czyli słynna galeria handlowa, mieszcząca się przy Piazza Municipio. Została ona zbudowana w latach 1887-1891. Zaprojektował ją Emanuele Rocco, który wzorował się na mediolańskiej Galerii Vittorio Emmanuelle II. Ogromną konstrukcję neorenesansowego budynku wieńczy szklana kopuła (prawdopodobnie największa na świecie), a jej posadzki zdobione są ciekawymi mozaikami. W jej wnętrzu mieszczą się sklepy, kawiarnie i biura.

3 myśli na temat “Castel Nuovo, katedra Duomo i Palazzo Reale, czyli zabytki Neapolu”

Dodaj komentarz