72. Konkurs Szopek Krakowskich

Opublikowano: Grudzień 20, 2014

Szopki krakowskie4. grudnia br. już po raz 72 w Krakowie odbył się Konkurs Szopek. Ogłoszenie wyników nastąpiło 7 grudnia 2014 r. w sali audytorialnej Pałacu Krzysztofory. Aktualnie konkursowe prace prezentowane są w tymże Pałacu na pokonkursowej wystawie, która potrwa do 22 lutego 2015 r.

Pierwszy Konkurs Szopek zorganizowano już w 1937 r., jednak wybuch wojny na kilka lat przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w roku 1945, a od roku 1946 za ich organizację odpowiada Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Nadrzędnym celem konkursu jest kultywowanie tradycji budowy szopek.

Do tej pory w konkursie wzięły już udział setki twórców (niektórzy próbują swoich sił po kilka lub kilkanaście razy; rekordziści brali udział w konkursie ponad 50 razy!). W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli jak i dzieci – szopki oceniane są w trzech kategoriach wiekowych: 1. seniorzy, 2. kategoria młodzieżowa, 3. kategoria dziecięca (do lat 14).

konkurs szopek wystawa szopek1 wystawa szopek1

Ponadto szopki oceniane są także według wielkości: 1. szopki duże, 2. szopki średnie, 3. szopki małe, 4. Szopki miniaturowe.

Prawdziwego szopkarza cechuje ogromna cierpliwość i bogata wyobraźnia. Każdy z nich jest gotowy spędzić setki, a może nawet tysiące godzin na mozolnej pracy klejenia detali i tworzenia z nich wspaniałych budowli. Choć przez ponad siedemdziesiąt lat zmieniła się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy szopek, szopki niezmiennie zachwycają swoją urodą i urokiem, imponują precyzją wykonania i oszałamiają pomysłowością twórców.

Dodaj komentarz